Seminar “Heli kontuurid”

21. märtsil toimub Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas rahvusvaheline seminar “Heli kontuurid”. Seminari raames peab loengu “Etnograafilised fonograafiad“ dr. Ernst Karel Harvardi ülikoolist (USA). Loengus käsitleb ta heliuuringute üldiseid piirjooni ja vaatab, kuidas heli toimib meediumina antropoloogilise teadmise loomisel. Dr. Ernst Karel on Harvardi Ülikooli antropoloogiaõppejõud ja sealse filmiuuringute keskuse asedirektor. Ta töötab oma audioprojektides analoogelektroonika ja kohaheliga (location sound), luues töid, mis paiknevad abstraktsiooni ja dokumentaalse vahepeal. Karel teeb koostööd ka video- ja filmitegijatega, tegutsedes helioperaatori ja helidisainerina.

Ernst Kareli loengule järgneb Tallinna helikõnnakute projekti tutvustus. Tutvustatakse helikõnnakuid, mis on sündinud sel talvel Tallinna Ülikooli sotsiaal- ja kultuuriantropoloogia osakonna tudengite ja MoKSi liikmete koostöös. Projekt keskendub „kuulamise“ fenomenile, uurides Tallinna linna helipotentsiaali. Järgneb filmihelide kuulamise sessioon ja ümarlaud “Heli kaasaegses etnograafilises kinos”, mida modereerivad Patrick Mcginley (aka Murmer) ja dr. Carlo Cubero Tallinna Ülikoolist. Ümarlaual arutletakse selle üle, millist rolli mängivad helid tänapäevases etnograafilises filmis.

Seminari töökeel on inglise keel. Seminari korraldab Eesti Rahva Muuseum koostöös Kultuuriteooria tippkeskusega (EL, Euroopa Regionaalarengu Fond).