Pühak või narr? 4. märts 2010


Eile õhtul võis peatsest värvide saabumisest juba kerget aimu saada Genialistideklubis, kus saalitäis vaatajaid rändas veidi enam kui tunnikeseks otse Indiasse. Reisijuhiks seekord Michael Yorke, kes kohtus India pühameeste festivalil kahe väga põneva tegelasega, Rootsist pärit eksmodelli Uma ja India saddhu Vasishtiga. Sellest kohtumisest ja nende ühisest palverännakust Himaalajasse, Gangese ja Yamuna jõgede ülemjooksule sündiski film “Pühakud ja narrid”, mis linastus Maailmafilmil kolme aasta eest, ja nüüd taas Gen klubis. Festivalisõber ajakirjanik Peeter Riba juhatas filmi kenasti sisse ja reis läkski lahti, avapauguks sajad saddhud Gangesesse tormamas.

Mõnel mehel lihtsalt veab. Michael Yorke'il kindlasti vedas kohutavalt, et ta just selliste inimestega kokku juhtus. Ja meil vaatajatena veab niisamuti, et saame nii lühikese ajaga nii lähedale neile kahele inimesele, et saame heita pilku nende pühendumise intiimsusse. Ja lähedale ka Michaeli otsingule, kas tema koht saab olema pühakute või narride seas. Saame osa ka tema vaimustusest mis avaldus näiteks sosinal kaamera taga lausutud hüüatuses: “This is fantastic!”, kui Vasisht talle nende järgmiseks ööbimispaigaks valitud koobast tutvustas.

Või ei olnudki see kõik üks suur juhus, vaid hoopis õnnelik kokkusattumus?

Sekundiks tundus päris kummaline pärast filmi klubi uksest välja astuda jälle sellele pehmele valgele lumele, mis oleks justkui tehtud inglitiibadest. Siin maal läheb suveni veel aega.

*

Sarnaselt eilse sündmusega saab eelmiste festivalide filme vaadata veel KUMUs (10. märtsil ja 17. märtsil) ning nädal aega enne festivali ETV2-s (15. - 20. märtsil). Endiselt on avatud ka videoteek ERMi kohvikus Kuperjanovi tänaval.

Madli Kütt“Pühakud ja narrid” (“Holy Men and Fools”), UK 2005, 72 minutit, režissöör Michael Yorke.


Michael Yorke Vasishtit ja Umat filmimas.