Dokumentaalfilmi "Permikomi sügis" esilinastus 27. mai 2009

Neljapäeval, 28. mail kl 18 esilinastub ERMi näitusemajas Indrek Jäätsi dokumentaalfilm „Permikomi sügis“ (57 min). See on film etnilisest identiteedist, assimileerumisest ja rahvuspoliitikast tänapäeva Venemaal ühe soome-ugri rahva näitel.

Permikomid paistsid idapoolsete soome-ugrilaste seas silma sellega, et olid ainsad, kes moodustasid enamuse oma autonoomse territooriumi rahvastikust. Ometi hääletasid nad 2003. aasta detsembris toimunud referendumil Permi oblastiga ühinemise ning ühtlasi autonoomiast loobumise poolt. Film üritab välja selgitada, miks nii läks. Intervjuude ja argielustseenide kaudu dokumenteeritakse kaasaegset eluolu ühes Venemaa Euroopa-osa vaeseimas piirkonnas. Uuritakse, mida üldse tähendab olla permikomi tänapäeva Venemaal.

 

Filmivõtted toimusid 2008. aasta septembris Permi krais, Permikomi Ringkonnas, eelkõige ringkonna  pealinnas Kudõmkaris ning selle lähiümbruse külades.

 

Filmi autor on Indrek Jääts, režissöör ja operaator Maido Selgmäe ning tootja Eesti Rahva Muuseum. Film valmimist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Hõimurahvaste Programm.

 

Filmi autor Indrek Jääts on etnoloog, kes töötab Eesti Rahva Muuseumis teadurina. Tema peamiseks uurimisvaldkonnaks on etnilised protsessid, rahvuslus ja rahvuspoliitika Ida-Euroopas.

 

Lisainfo: ijaats@gmail.com, 55 603183