Maailmafilmi päevad Kuressaare Linnateatris 2. september 2014

09. ja 10. septembril saab Kuressaare Linnateatris vaadata filmifestivali Maailmafilm valitud palu.

Filmipäevade esimese päeva teemadeks on tänase Venemaa elu absurdsevõitu aspektid, looduslähedane elu Prantsusmaal ning filmitegemise tervendav toime Poola kodutute varjupaigas. Kinorännak jätkub kolmapäeval, 10. Septembril Sardiinia meestelaulu, Valgevene toimetulekuraskuste ning humoorika ja uskumatu looga Serbia elukullide kuldsest elust külma sõja aegses Berliinis. Filmipäevad lõpetab peenekoeline ning mitmekihiline filmiessee Tokyost ja selle elanikest, mis on ühtaegu ka täiuslikkuseni viimistletud kirjeldus selle linna vareste hämmastavast kohanemisvõimest ja üllatavalt rikkalikust elust.

SISSEPÄÄS TASUTA!


Filmide kava Kuressaare Linnateatris


9. september


17.00
ÜHE HOBUSE KAKS KÜLGE, rež. Tatyana Soboleva, Venemaa, (34 min)
Viimasel ajal Venemaal aset leidnu mõistmiseks ei piisa pelgalt tänavale minekust ja ümbritseva jälgimisest või ajalehtede lugemisest. Kui soovid asja tuumani jõuda, on parim moodus muuta täielikult vaatenurka ning jälgida toimuvat näiteks läbi... Moskva kesklinnas teeniva pataljoni hobuse silmade.

ARMASTAN SIND PISARATENI, rež Jari Kokko, Venemaa/Soome, (28 min)
Seligeri järve kallastel lämbes männimetsas kaigub kõlaritest äkitselt Venemaa hümn. Putin ja Medvedev naeratavad leebelt, nähes tuhandeid sinisilmseid noori treenimas ja osalemas pereväärtuste ja tervislike eluviiside loengutel. Päike paistab. Keegi ei suitseta ega pidutse. Laagris osalejad on noored, ilusad ja täie tervise juures. Nad tantsivad ja armuvad. Elu Putini Isamaalises Noortelaagris on justkui utoopia. Üksnes rockilegend Juri Sevchuk on eriarvamusel.

18.30
SOOLAKASVATAJAD, rež Oliver Dickinson, Prantsusmaa/UK, (52 min)
Kümme aastat tagasi otsustas käputäis entusiaste taaselustada ajaloolise soolatootmise Baie de Bourgneufi piirkonnas Lääne-Prantsusmaal. Iidsed soolaväljad kaevati välja ja puhastati, et lahest taas soola korjata. Aasta jooksul õpime hindama kolme erinevat isiksust – Bernardit, Danieli ja Manot, keda ühendab siiras kiindumus oma töösse ning sügav austus looduse vastu.

LUIGELAUL, rež Aurélie Jolibert, Prantsusmaa, (52 min)
Francis on Soulas’s lambakarjus olnud rohkem kui 30 aastat. Tänavu on ta aga liiga väsinud ning peab pensionile minema. Marion võtab temalt üle töö mägedes. Temast saab uus lambakarjus. Kuid pärast ühte suvisel karjamaal veedetud kuud ta kukub ning sureb. Francis peab taas mäkke minema, et hooaeg lõpetada.

21.00
ALBERT CINEMA, rež Agnieszka Zwiefka, Poola, (50 min)
Lugu räägib Vend Alberti nimelises varjupaigas elavatest kodututest filmitegijatest, kes püüavad oma elu muuta. Samm-sammult, kaader-kaadrilt, loovad nad filme, olles ise nii näitlejad, stsenaristid, režissöörid kui ka operaatorid. See on lugu tõelise kire jõust. Filmi peakangelane on grupi parim näitleja Leszek – mees, kel on loomulik anne, kuid ääretult keeruline isiksus. Tema üheks suureks unistuseks on näha taas oma poega. Nende vahel katkes kontakt 28 aastat tagasi, kui Leszek vaevles alkoholisõltuvuse käes ning isa ja poeg pole sellest ajast sõnagi vahetanud. Leszek pühendab oma viimase filmi pojale.

10. september


16.00
JUMALIK HÄÄL rež. Francesco Costabile, Assunta Nugnes, Itaalia (78 min)
Sardiinia põhjarannik. Castelsardo. Tuulest ja helidest ehitatud linn. Püha nädala ajal muutub linn keeruka ja paeluva rituaali areeniks. Rituaali vaieldamatud tähed on Santa Croce koguduse lauljad. Vennaskond. Rühm lauljaid. Mehed. Nad peatavad aja ainulaadse eesmärgiga: minna tänavatele ja laulda Kristuse kannatustest. Lauljate hääled kajavad pimedatel tänavatel, samal ajal kui nad üritavad ületada igapäevaelu ja inimlikkuse piire, et end oma häälega lunastada. See on meeste maailm, kuid üle meeste häälte kõlab veel üks hääl, taevalik ja kujuteldav, Neitsi Maarja hääl. Naishääl on viiendaks hääleks.

17.30
IGRUŠKI, rež Lina Lužyte, Valgevene/Leedu (59 min)
Valgevene. Žlobini linn. Nõukogude Liidu lagunemisest on möödunud 21 aastat. Enamik kohalikke elatub üksnes mänguasjade valmistamisest ja müügist. Nende ainsateks klientideks on läbisõitvate rongide reisijad. Samas, mänguasjaga rongile lähenemine on seadusevastane. Film jutustab Žlobinis elavatest lihtinimestest. Nad valmistavad mänguasju, müüvad neid, vestlevad, joovad, naasevad mänguasjade valmistamise juurde, laulavad, tülitsevad ja... valmistavad jällegi mänguasju.

19.00
DRAGAN WENDE, rež. Dragan von Petrovic, Lena Müller, Serbia/Saksamaa (85 min)
Jugoslaavia immigrant Dragan Wende oli 1970. aastate Lääne-Berliini hedonistliku diskomaastiku tänavate valitseja. Koos sõpradega hulkus ta ööklubides mõlemal pool Berliini müüri, taskud täis lääne raha. Müüri langemisega muutus aga kõik. Nüüd elab Dragan pigem tagasihoidlikku elu, töötab lõbumaja ja mitmesuguste ööklubide uksehoidjana, on tegelikult üsna üksildane ning elatub sotsiaaltoetustest. Viimase 20 aasta jooksul ei ole ta Ida-Berliinis käinud ega plaanigi seda teha. Dragan ihkab tagasi Berliini müüri ja oma minevikku.
Tragikoomilist perekonnalugu endiselt kahestunud linnas ja pöörast osa maailma ajaloos jutustatakse ekstsentrilise ja räsitud bordelli uksehoidja köögist.

20.30
TOKYO WAKA, rež. John Haptas, Kristine Samuelson, Jaapan/USA (63 min)
“Tokyo Waka” on samaaegselt nii hoolikalt vestetud luuleline portree Tokyost ja selle elanikest kui ka täiuslikkuseni viimistletud kirjeldus vareste üllatavalt rikkalikust elust.
Tofumüüja, kodutu naine ja buddha munk mõtisklevad surelikkuse, oma linna ainevahetuse ja prügi üle, samas kui varesed nende ümber ehitavad varastatud riidepuudest ja pargist leitud toidust pesi ning ründavad ebaõnnega koos möödujaid. See film on rabav kokkuvõte buumijärgsest Tokyost, kus muutuste keerisesse jäänud inimesed otsivad ebakindlal ajal kindlat jalgealust.