OLIN SÕDUR 21. märts 2018

Anastasiia Turusinova, Maailmafilmi blogitiim
Sõltumata sellest, missuguses valdkonnas kunstnik töötab, on sõda alati raske teema. Tõenäoliselt teeb sõjateema nii tundlikuks tõik, et see käsitleb paratamatult inimhinge hävitust.

Kunstik töötab tavaliselt asjadega, mis ei inspireeri üksnes teda, vaid ka laiemat publikut. Sõda ei inspireeri. Filmid aga peaksid seda mingisugusel moel tegema. Meie filmifestivali teosed inspireerivad teid kindlasti, sest nad kõik jutustavad erakordseid lugusid. “Olin sõdur” teemabloki filmid räägivad tavaliste inimeste tunnetest, mis neid sõja ajal valdasid. Isegi praegu, kui sõda on läbi, mõjutab see iga päev nende eksistentsi.

"Unustatud armee" 

Esimene fimidest kannab pealkirja “Unustatud armee” ja on pühendatud endise Ida-Saksamaa erusõduritele. Nad uskusid täie pühendumusega kommunistide võimu all saabuvasse helgesse tulevikku ning selle kaitsmise vajalikkusesse. Berliini müüri langemisega aga lagunesid nii nende riik kui ideed, millesse nad olid uskunud. Filmi režissöör Signe Astrupi köitis mõte kodumaata armeest ning mehed jagasidki temaga oma kogemusi ja raskusi uue identiteedi leidmisel.

 "Unustatud armee"

Teine film kannab pealkirja “Huntide seas” ja räägib Bosnia sõjaveteranidest, kes püüavad rahuaja eluga kohaneda. Režissöör Shawn Conveyl tekkis nende vastu huvi, kui nad kõrgmägedes oma mootorrattaklubi asutasid. Täna nad püüavadki jätta sõjakoledused selja taha ja elada ühtse toetava kogukonnana eemal teistest inimestest ja konfliktidest ning tegeleda hobusekasvatusega.

"Huntide seas"

Sõjakoledusi kogenud inimeste uuesti jalule saamist on tõeliselt inspireeriv jälgida ja need lood väärivad kahtlemata kohta kinolinal. Ärge kindlasti maha magage neid meistriteoseid!

Inglise keelest tõlkinud Katariina Sofia Päts


"Huntide seas" 91 min, laupäev (24.03) 11:00

"Unustatud armee" 86 min, reede (23.03) 13:15